Tipy na výlety Káhira | Zajímavosti Káhiry

egypt-bg-header-title.png
     
 

Zajímavá místa v Káhiře

 

Pokud máte tu možnost vzít si v práci delší dovolenou, udělejte to. Na důkladné poznání Káhiry je potřeba spoustu času – v tomto městě váš totiž zaručeně něco zaujme doslova na každém kroku, a to nejen v tom pozitivním slova smyslu.

Výborným výchozím bodem pro pořádání výletů je hlavní káhirské náměstí Midan Tahrir, odkud se dá dojít k těm nejvyhledávanějším historickým památkám. Rozhodně se vydejte k mešitě Al-Azhar, která je ze všech místních mešit tou nejzajímavější. V roce 998 zde totiž byla založena univerzita, která je nejstarším a stále fungující centrem vzdělání na celém světě.

Pokud byste rádi spatřili Káhiru z ptačí perspektivy, vystoupejte na minaret Bub Zuwaila, který stojí poblíž Al-Azhhar. Jestliže přimhouříte oči nad střechami posetými odpadky, čeká vás nádherný výhled na islámskou část města. Rozlehlou pevnost Citadelu, jedno z nejobdivuhodnějších míst v Káhiře kde až do 19. století sídlili všichni egyptští vládci, při Vašich toulkách rozhodně nesmíte minout. Dochovalo se zde spoustu mešit, ovšem tou nejslavnější a nejvyšší káhirskou mešitou se stala Alabastrová mešita, která je posledním místem odpočinku Muhammada Alího.

V pěším dosahu od Citadely se rozprostírá Jižní město mrtvých. Tato chudinská čtvrt je domovem zhruba půl milionu Egypťanů, takže se zde ocitnete v úplně jiném světě. Buďte tedy opatrní a hlídejte si své věci! Většina historických staveb, které zde stojí však patří mezi nejstarší káhirské památky. Kroky všech turistů vedou především do legendárního Egyptského muzea, kde je k vidění téměř 130 tisíc různých staroegyptských exponátů. Právě zde můžete spatřit i poklady z Tutanchamonova hrobu včetně jeho slavné posmrtné masky. Abyste měli na prohlížení rozsáhlých sbírek klid a mohli si je tak ponechat v paměti – v muzeu se totiž nesmí fotit ani filmovat - doporučuji se sem vydat brzy ráno.

Nejstarší část města, islámská Káhira, je od roku 1979 zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Až se zde projdete, jistě také pochopíte proč. Poblíž islámské Káhiry leží i Severní město mrtvých. Právě zde mimo jiné stojí Kajtbájova mešita, kde se nachází kámen, ve kterém spatříte stopy chodidel patřící údajně proroku Muhammadovi. Abyste si alespoň trochu odpočinuli od důležitých dat a historických událostí, zastavte se na největším africkém tržišti Chán Al–Chalíli, kde se obchoduje téměř dnem i nocí již déle než 1 000 let. Metrem můžete dojet přímo do starého Koptského města, ležícího na místě původní pevnosti Babylon. Kromě rozmanitých kostelíků se zde dochovala také nejstarší egyptská synagoga Ben Ezra, která byla založena roku 827.

A nyní již vzhůru k monumentálním, mýtům opředeným a neustále diskutovaným pyramidám. Nejdříve je nutné dostat se na západní břeh řeky Nil, kde se rozprostírá oblast Gízy. Právě toto místo totiž sloužilo již od 4. dynastie jako královské pohřebiště. Nejslavnější jsou však tyto tři pyramidy: Chufeova, Rachefova a Menkauerova. Chufeovu nebo chcete-li Cheopsovu pyramidu nechal vystavět faraon Chufu v polovině 3. tisíciletí před Kristem. Tuto 137 m vysokou stavbu dokázali Egypťané postavit bez jakékoliv pomoci zvedacích zařízení a o motorových nástrojích se jim v té době nemohlo ještě ani zdát. Proto každý, kdo měl možnost tuto grandiózní stavbu spatřit, pokorně sejmul z hlavy pomyslný klobouk. Před pyramidou stojí záhadná Sfinga, vysoká 20 m. Dnes již však spatříte pouze její hlavu, tělo je totiž ukryto pod letitými nánosy zlatého písku. Pokud se vypravíte do nitra pyramidy, vaše cesta povede úzkými a prudce se svažujícími tunely přímo do malé pohřební komory – pozor, nic pro klaustrofobiky. Nezapomeňte si prohlédnout ani důmyslné větrací šachty – astronomové potvrdili, že jsou namířeny k nejvýznamnějším souhvězdím na obloze. Tento fakt tedy nahrává teorii, že pyramidy nesloužily jen jako místo posledního odpočinku velkých faraonů, ale také jako astronomická pomůcka ke kvantifikaci času. Ačkoliv se zdá, že Rachefova pyramida je ještě vyšší, není tomu tak – čísla opravdu nelžou a vy jste podlehli pouhému optickému klamu. Pyramida je totiž na rozdíl od té Chufeovy vystavěna na vyvýšeném návrší. Nejmenší pyramidou „slavné trojky“ je Menkauerova pyramida. Pohledu na jeden ze „sedmi divů světa“ se nikdy dost nenabažíte, proto foťte jako o závod.

Gíza však nebyla jediným místem, kde se stavěly tyto monumentální stavby. Abyste se mohli pokochat pohledem na nejstarší egyptskou pyramidu, musíte se dostat do oblasti Sakkary, která je od Káhiry vzdálena necelých 30 km. Pokud jste dostatečně trpěliví a chtěli byste se pokusit přenést v čase do tajuplných dob starého Egypta, najměte si velblouda. Cesta se vám sice poněkud protáhne, ovšem ten zážitek za to vážně stojí… Jakmile se budete blížit ke stupňovité pyramidě, s velbloudem i jeho majitelem se přátelsky rozlučte a vydejte se blíž. Tuto 60 m vysokou stavbu vystavěl pro svého vládce Džosera legendární stavitel pyramid Imhotep, kterému se po smrti dostalo stejného uctívání jako bohům. Sakkara a její okolí je místem ještě poněkud neprobádaným, proto se tedy jedná o momentálně největší archeologické naleziště v celém Egyptě. Abyste si však z Káhiry neodvezli jen unavené nohy a vší tou nádherou rozbolavělé oči, můžete navštívit slavnou Káhirskou operu a strávit tak velice příjemný večer ve městě, kde se psala světová historie.

 

Potřebujete poradit?

224 990 980
800-TRA-VEL (800 872 835)
602-TRA-VEL (602 872 835)

Garantujeme nejnižší ceny

Proč cestovat s Travel.cz

  • 200.000+ zájezdů na jedné adrese
  • Garantujeme nejnižší cenu na trhu
  • Máme vždy aktualizované nabídky zájezdů
  • Nabízíme i rezervace hotelů a letenek za výhodné ceny
  • Individualní plánování dovolené - dovolená na míru

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje