Úvodem o Luxoru
Obrovské rozlohy písku, skalnaté hory, zelené úrodné údolí Nilu, archeologické památky, tajemství pyramid, azurové moře a kouzelný podmořský svět - to všechno láká návštěvníky do Egypta. Jedním z míst, kde můžete obdivovat jak zázrak zeleného pásu kolem Nilu, tak několik nejvýznamnějších archeologických památek z faraonského období, je Luxor.
Dříve se v Luxoru uctívali egyptští bohové. Vyskytlo se zde i koptské křesťanství a v současnosti většina zdejších obyvatel vyznává islám. V turistických oblastech se většinou nesetkáte s problémy, ale i tady je dobré respektovat jistá pravidla týkající se oblékání, obvyklá v muslimských zemích.
Kuchyně
Egypt není zemí, která by nějak zásadně ovlivnila světovou gastronomii. Egyptská kuchyně byla ovlivněna všemi národy, které Egyptem prošly, ale nejvíc je v současné době znát vliv kuchyně arabské. Ta se v místních restauracích snoubí s evropskou kuchyní. Pouliční stánky a krámky nabízejí pitu (chlebové placky), koftu (špíz z kořeněného mletého masa), kebab (grilované maso, obvykle na špízu), všelijak upravené jehněčí, kuřecí a ryby. Jídlo je často doplněno řadou mističek s tajemnými pastami a dressingy, při jejichž přípravě se hojně využívá cizrna, fazole a spousta koření. Z řady vynikajících sladkých zákusků jmenujme např. baklawu (medová ořechová pochoutka) a sahlab (cosi jako horký kokosový puding s rozinkami). Alkohol se prodává jen ve vybraných obchodech a v místních restauracích se popíjí spíš globalizované nealko nápoje, karkadee (ibiškový nápoj, teplý i studený), čerstvé ovocné džusy a různé bylinkové čaje.
Lidé
Egyptem prošlo mnoho národů, některé zanechaly zásadní, některé méně významné stopy – postupně se tu vystřídali faraonové, Peršané, Alexandr a Ptolemaiovci, Římané, Arabové, Osmanští Turci, Napoleon, Britové. Město Luxor, dřívější Théby, bylo kdysi i hlavním městem říše.