Historie Egypta | Dějiny Egypta

egypt-bg-header-title.png
     
         
 
 

Historie Egypta

 

Slavné dějiny Egypta dodnes nepřestávají moderní svět fascinovat, vždyť údolí okolo řeky Nil poskytuje podmínky k lidskému životu již déle než 8 000 let! Egyptskou říši lze tedy právem považovat za největší civilizaci, která kdy na celém světě existovala. Jelikož pestré egyptské dějiny by s přehledem vydaly na několik publikací, pokusíme se Vás s ní seznámit alespoň stručně.

První dynastie byla založena již kolem roku 3100 př. n. l., a to sjednocením dvou království – Horního a Dolního Egypta. Stará říše byla založena okolo roku 2780 př. n. l. a stala se synonymem pro vývoj ve vědě a architektuře. Panovníci se stávali stále mocnějšími a hledali způsob, jak zůstat mocnými i po smrti. Král Džoser ze 4. dynastie se tak stal prvním panovníkem, který si nechal postavit velkou stupňovitou hrobku, kde by byly uloženy jeho tělesné ostatky a bohatství. Dále následovala stavba dnes tolik obdivovaných památek – Velké pyramidy v Gíze a Sfingy. V této době se také začalo s prvními pokusy o mumifikaci těl. Král Radžedef zavedl do egyptského náboženství boha Slunce Rea a jeho uctívání se stalo jedním z nejdůležitějších prvků egyptské kultury. Egypt se stal bohatou mocností a tak i častým cílem nepřátelských kmenů.

Po opětovném sjednocení došlo k rozšíření již postavených a dnes legendárních chrámů v Luxoru a Karnaku. Ovšem za nejplodnějšího stavitele v celé dlouhé historii Egypta je považován Ramses II., který mimo jiné nechal postavit i dnes hojně navštěvovaný Abú Simbel. Roku 332 př. n. l. obsadil egyptské území makedonec Alexandr Veliký, který zde nechal vystavět kulturní metropoli celé Evropy – Alexandrii. Po Alexandrově smrti přichází ptolemaiovská éra, která končí smrtí legendární královny Kleopatry, jejíž příběh zná snad každý milovník historie i stříbrného plátna. V 7. století n. l. vtrhli do Egypta Arabové a za jejich nadvlády se Egypt stal jedním z nejvlivnějších arabských států. Arabové také založili nové hlavní město – Káhiru, která se tímto statusem pyšní dodnes.

          

Nyní přeskočíme několik století a dostáváme se až k roku 1798, kdy do země vstoupil mladý Napoleon Bonaparte a prohlásil Egypt za majetek Francie – v tomto období se také začíná s prvními archeologickými vykopávkami. Další vládci nechali vystavět technický zázrak své doby – Suezský průplav. V 1. i 2. světové válce se země zmítala v žáru četných bitev, ovšem hlavní problém měl teprve přijít v podobě nově založeného židovského státu Izrael. Nutno přiznat, že i bez krvavých bitev s novým sousedem začala celá země trpět politickou nestabilitou, která vyústila v četné nepokoje. Nejvýznamnější egyptskou stavbou z této doby je bezesporu Asuánská přehrada, jež osvobodila Egypt od každoročních záplav.

V  90. letech 20. století došlo v Egyptě ke spáchání několika teroristických útoků na zahraniční turisty, které mají na svědomí místní extremisté. Tyto politicky motivované útoky způsobily zemi velikou škodu – počty turistů dramaticky klesly, ačkoliv proti nim všeobecně nebyly zaměřeny. Nutno ovšem dodat, že dnešní politická situace je příznivá a tato zajímavá země je pro turisty opět bezpečná

Zájezdy do Egypta - akční nabídka

ParallelRenderThread Error:javax.persistence.PersistenceException: org.hibernate.exception.SQLGrammarException: could not execute query
 

Potřebujete poradit?

224 990 980
800-TRA-VEL (800 872 835)
602-TRA-VEL (602 872 835)

Garantujeme nejnižší ceny

Proč cestovat s Travel.cz

  • 200.000+ zájezdů na jedné adrese
  • Garantujeme nejnižší cenu na trhu
  • Máme vždy aktualizované nabídky zájezdů
  • Nabízíme i rezervace hotelů a letenek za výhodné ceny
  • Individualní plánování dovolené - dovolená na míru

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje