Nakupování v Egyptě
Egypťané jsou tělem i duší obchodníci a ono ani není divu, vždyť na slavném káhirském tržišti Chán-al Chalíli nabízeli své zboží již před tisíci lety. Smlouvání prostě k Egyptu patří tak jako pyramidy nebo řeka Nil, pokud byste si tedy rádi přivezli domů pár egyptských suvenýrů, udělejte si na nákupy dostatek času. Při nákupu se totiž většinou rozvine živá debata, jejíž cílem je domluvit se na ceně, která uspokojí jak prodejce, tak kupujícího. Je nutné dbát na to, aby se rozhovor nesl v přátelském duchu – Egypťané jsou příjemní a zvídaví lidé, které bude zajímat, odkud pocházíte a zcela jistě se blýsknou názvem hlavního města, či jménem nějakého slavného sportovce. Stejně tak se Vás budou snažit naučit alespoň pozdrav nebo jiné základní fráze v jejich jazyce na oplátku budou vyžadovat to samé od Vás. Pokud Vám nabídnou šálek čaje či kávy, tuto nabídku neodmítejte, jestli máte o vystavené zboží opravdový zájem. Počáteční cena, kterou prodejce vysloví, je vždy vyšší – proto na ni nepřistupujte, ale nesnažte se cenu ihned extrémně snížit. Pokud je pro vás nabídnutá cena i nadále příliš vysoká, rozlučte se s prodejcem stiskem ruky, nabídku odmítněte a odejděte. Pokud ve smlouvání stále úspěšně pokračujete, pravděpodobně skončíte zhruba na polovině původní ceny. Z vlastní zkušenosti doporučuji si předem dohodnout strategii, která většinou vyústí ve Váš prospěch – Váš doprovod by měl předstírat nezájem a zároveň Vás lanařit ke koupi v jiném obchodě… pak se teprve začnou dít věci.
Zájezdy do Egypta - akční nabídka
Bakšiš
Ačkoliv vám slovo „bakšiš“ po pár dnech strávených v této exotické zemi bude pěkně brnkat na nervy, měli byste vědět, jak s ním zacházet. Pro místní obyvatelé znamená bakšiš požehnání od Alláha. Bohatý člověk by se v podstatě měl o toto požehnání podělit s těmi, kterým takové štěstí nebylo dopřáno. A věřte, že Egypťané považují všechny turisty za bohaté - očekávají tedy, že se s nimi o vaše peníze nadšeně rozdělíte. Denně se setkáte na ulici s davem dětí, které se bakšiše budou dožadovat. I když Vám jich bude jakkoliv líto, doporučuji se nad tento pocit povznést, protože jinak byste nedělali nic jiného, než hledali po kapsách drobné. Další formou bakšišného je klasické spropitné, které byste měli poskytnout, ačkoliv jste nabídnuté služby nežádali – pokud Vám místní ochotně zapózuje na fotografii, pomůže s kufrem či ukáže místo, kde si uděláte podle něj ty nejlepší fotky, budete muset do peněženky sáhnout také. Pozor, bakšiš v žádném případě nedávejte lidem, kteří se považují za Vámi rovné, což jsou nejčastěji profesionální pracovníci různých institucí. Bakšiš se dá rovněž chápat jako úplatek a pravdou je, že každý je uplatitelný – v této zemi obzvlášť. Dobrým zvykem je také odměnit lidi, kteří dbají o to, abyste v „jejich“ zemi prožili opravdu krásnou dovolenou a nemuseli se o nic starat. Doporučuji tedy odměnit například pracovníky hotelu, obzvláště poslíčky či pokojské.
Důležitá upozornění
Jiný kraj, jiný mrav – a o Egyptě to platí obzvlášť. Mějte na paměti, že se nacházíte v tradiční islámské zemi, kde je nutné dodržovat určitá pravidla. Důležitým bodem je oblečení, a to především u žen. Vyvarujte se tedy příliš vyzývavého či odhalujícího oblečení – místní muži nekonečnou délku vašich opálených nohou vážně neocení, ba naopak – můžete si vyslechnout velice peprné nadávky. Pokud se chystáte vstoupit do mešity, jak dámám tak pánům by oděv měl zakrývat alespoň nohy a ramena. Pamatujte, že do mešity se vždy vstupuje bez obutí! Pokud cestujete do Egypta s partnerem či partnerkou, rozhodně se vyvarujte intimních dotyků na ulici! Doprovod muže je ale jinak velice žádoucí, protože takto si na ženu místní nic nedovolí – naopak u nich stoupnete v ceně, protože spolu vedete v Egyptě tolik ceněný rodinný život. Velice obezřetní by měli být turisté s homosexuální orientací, na takové páry totiž Egypťané nehledí vůbec přátelsky. Na pozoru by se však měli mít i nudisté – islám nudismus neuznává a koupání „na Adama a Evu“ se zde v lepším případě trestá vysokou pokutou, v tom horším vězením. Vzhledem k tomu, že muslimové nesmí pít alkohol, nepijte ho na ulici ani Vy. Za vrchol neslušnosti je zde ovšem považováno „ukazování“ podrážek bot. Pokud se budete s někým seznamovat, pamatujte na „pravidlo pravé ruky“, levá je totiž v muslimském světě považována za nečistou. Proč? Inu protože se používá k omývání po použití toalety.
Většina z vás jistě již někdy slyšela o tzv. „faraonově pomstě“, která se vyznačuje především nepříjemnými střevními problémy. Vyhnout se tomuto „fenoménu“ znamená dodržovat určité hygienické návyky:
- pít pouze balenou vodu,
- jíst dostatečně tepelně upravené maso,
- jíst raději jen neloupané ovoce,
- nedávat si do nápojů led.
Pokud se přeci jen střevní potíže objeví, obstarejte si v místní lékárně Antinal, který s problémy umí zatočit velice brzy. Tento lék v České republice bohužel není dostupný, pro všechny případy tedy doporučujieme si ho pořídit ihned po příletu do Egypta.